Trudne początki

Zaczęliśmy śpiewać dopiero na początku tego roku szkolnego, więc nasze umiejętności wymagają jeszcze dużego szlifowania. Jednak z każdą kolejną próbą radzimy sobie coraz lepiej i nie brakuje nam zapału, by chodzić na każdą próbę. Od najmłodszych lat śpiewaliśmy pod prysznicem (ale oddzielnie), lecz nie oszukujmy się, inni domownicy nie znosili tego dobrze.


Nasze rodzaje głosów

Bartek jest barytonem, Adam basem. Historia Adama jest wyjątkowo ciekawa, bowiem na pierwszych zajęciach śpiewał w tenorach, na kolejnych jak baryton, a po 3-4 miesiącach ostatecznie trafił do basów.

Baryton to głos męski o średnim zakresie głosu. Skala barytonu chóralnego sięga od A do f 1, zaś solowego – od G do g 1, ale może być poszerzona zarówno w górę jak i w dół. Znane barytony to m.in. James Hetfield, Axl Rose, David Bowie.

Bas to głos męski o najniższym zakresie głosu, sięgający od D wielkiego do f razkreślnego. Znane basy to m.in. Fiodor Szalapin, Ezio Pinza, Adam Didur.


Nasze sukcesy

Razem z chórem braliśmy udział w wielu różnych koncertach czy konkursach, zarówno w Kaliszu, jak i poza nim. Naszym największym osiągnieciem jest zdobycie złotego pasma i największej ilości punktów w Konkursie Chórów Południowej Wielkopolski w Ostrowie Wielkopolskim.


Podsumowanie

Śpiewanie możemy polecić każdemu, jest to świetne, relaksujące zajęcie, które sprawia wiele radości. Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad rozpoczęciem swojej przygody ze śpiewaniem, niech dłużej już się nie waha. Życzymy wielu sukcesów podczas pracy ze swoim głosem.